Treasurer Loftis with Lilly Calderon- Palmetto Christian Academy - Copy.JPG

Treasurer Loftis with Lilly Calderon of Palmetto Christian Academy.

South Carolina Treasurer Curtis Loftis and SC Economics recognized more than 180 students and 60 educators from across the state as part of the 30th Annual Economics and Financial Literacy Awards Day luncheon held Friday, May 10 in West Columbia.

“Financial literacy is an important tool for future economic success, and today was an opportunity to celebrate the accomplishments of students and teachers as they support increased understanding about personal finance and economics,” Treasurer Loftis said. “We value our partnership with SC Economics and are glad to be part of this annual recognition ceremony.”  

“We are all preparing students for life with decision-making skills needed to become effective consumers, producers and citizens in our democratic society and global economy,” added SC Economics CEO Jim Morris.

Students and teachers were recognized in a variety of categories and contests sponsored by state and national organizations committed to promoting economic education and greater understanding of financial markets. Treasurer Loftis assisted SC Economics with the presentation of the awards during a luncheon hosted at the Brookland Conference Center. The award-winning entries of students’ work were also on display as part of the event.

Below is a listing of Friday’s honorees:

 Economic Concepts Poster Contest 

Alexis Law of Palmetto Christian Academy (Mount Pleasant, SC)

Avery Pegram of Kelly Mill Middle School (Blythewood, SC)

Gianna Vannatta of Christ Our King Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

Kaelann Hahn of Mount Holly Elementary School (Rock Hill, SC)

Katie Pham of Summit Parkway Middle School (Columbia, SC)

Libby Engelbert of Christ Our King Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

Treasurer Loftis with Libby Englebert- COKSM School - Copy.JPG

Treasurer Loftis with Libby Englebert of Christ Our King Stella Maris School.

Lilly Calderon of Palmetto Christian Academy (Mount Pleasant, SC)

Mikayla Ussery of Ware Shoals Primary School (Ware Shoals, SC)

Mohammed Basyouny of As-Sabeel Academy (Greer, SC)

Paloma Scalise of Waccamaw Middle School (Pawleys Island, SC)

Pierson Paul of Waccamaw Middle School (Pawleys Island, SC)

Savannah Yoo of Kelly Mill Middle School (Blythewood, SC)

Sean Blackshear of William J. Clark Middle School (Orangeburg, SC)

Sunshyne Hays of Rosewood Elementary School (Columbia, SC) 

Zaid Abed of As-Sabeel Academy (Greer, SC)

Zoe Suarez of Palmetto Christian Academy (Mount Pleasant, SC)

 

Treasurer Loftis with Zoe Suarez- with Palmetto Christian Academy - Copy.JPG

Treasurer Loftis with Zoe Suarez of Palmetto Christian Academy.

SC Stock Market Game Winners 

Elementary School Division – Fall

1st Place: Jack Carter, Wesley Mazur and Teague Murray of Christ Our King-Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

2nd Place: Julian Courturier, Eddie Hurtado and Gianna Tuorto of Christ Our King-Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

3rd Place: Sutton Carimi, Mikaela Virga and Ansley White of Christ Our King-Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

Middle School Division – Fall

1st Place: Ayden Rounds and Jaden Templeton of Edgewood Middle School (Ninety Six, SC)

2nd Place: Olivia Rogers of Clinton Middle School (Clinton, SC)

3rd Place: Lilibeth Alvarado, Riley Padgett and Breanne Sinsuat of Hanahan Middle School (Hanahan, SC)

High School Division – Fall

1st Place: William Ostergaard, Audrey Keller and Anna White of Irmo High School (Columbia, SC)

2nd Place: Shane Gandy, Jackson Lynch and Clare Boyer of Wando High School (Mount Pleasant, SC)

3rd Place: Dustin Demientieff of Richland Northeast High School (Columbia, SC)

Elementary School Division – Spring

1st Place: Michael Tristan Massaro, Desmond Mincey, Tegan Missouri and Thiencat Hoang of Bridge Creek Elementary School (Elgin, SC)

2nd Place: Kayla Reddick, Joshua Franklin, Nehize Idaho and Isabelle Lakin of Bridge Creek Elementary School (Elgin, SC)

3rd Place: Julian Couturier, Drew Iaria and Samuel Straus of Christ Our King-Stella Maris School (Mount Pleasant, SC)

Middle School Division – Spring

1st Place: Kylie Nagle, Alyssa Nagle and Ella Kate Patterson of Meadow Glen Middle School (Lexington, SC)

2nd Place: Chloe Braunsdorf, Ejay Chaplin and Oscar Hernandez Rodriguez of McCants Middle School (Anderson, SC)

3rd Place: Eli George, Madison Timms and Carlos Arzola of McCants Middle School (Anderson, SC)

High School Division – Spring

1st Place: Wesley Robinson and Josh Campor of Fort Mill High School (Fort Mill, SC)

2nd Place: Nicholas Gonzalez, Dylan White, Micheal Munoz and Angel Monroy of Cane Bay High School (Summerville, SC)

3rd Place: Davante Gonzalez and Luke Olafson of Fort Mill High School (Fort Mill, SC)